« … واقعه‌ای روی نداده است. … »


« هر واقعه‌ای ، سر و صدا راه میاندازد ، ولی‌ امروزه برای تولید یک واقعه ، در آغاز سر و صدای بسیار راه میاندازند، و پس از اینکه گرد و غبار این سر و صداها نشست ، معلوم میشود که واقعه‌ای روی نداده است. شاید در تاریخ نیز ، بسیاری از واقعیات ، همین گونه سر و صداهای زیاد برای تولید واقعیات بوده اند. کم‌کم زمان آن رسیده است که ما تاریخ این سر و صداهای تاریخی را که در میانشان هیچ اتفاقی نبوده است ، بنویسیم. تاریخِ  « آنچه هرگز اتفاق نیفتاده است » ، ولی‌ بسیار گرد بر انگیخته است. »

منبع :

منوچهر جمالی ، بخشی از کتاب : « سیاه مشق های روزانه » – بخش نخست ، انتشارات کورمالی ، لندن ، ژولای ۱۹۹۵ ، ISBN 1 899 167 20 X . برگ ۳۵  از این کتاب را ببینید. برگرفته از وبگاه فرهنگشهر ، بخش کتابها.

نوشته‌هایِ مرتبط:

یک دیدگاه برای ”« … واقعه‌ای روی نداده است. … »

 1. با درود به سیمرغ گرامی
  از قضا ممکن است همه این سروصداها برای انحراف توجه مردم به واقعه کم اهمیتی برای نادیده گرفتن واقعه مهمی باشد.پرگویی بجایی پاسخ به پرسش اساسی و تلقین احساس پیروزی موهوم بجای شکست واقعی!

  لایک

  • یکنفر گرامی‌،

   و آنچه شما به آن اشاره کردید همان مسخسازی تاریخ است. یعنی چیزی را که کوچک است بزرگ نشان دادن و برعکس. چنگ وارونه زدن. کار اهریمنی. یعنی دروغ.

   «یکی، تاریخ را برای تجلیل دین و ایدئولوژیش و دفاع از آن، مسخ میکند، یکی تاریخ را برای تجلیل ملتش و دفاع از آن مسخ میکند، یکی تاریخ را برای تجلیل طبقه اش و دفاع از آن مسخ میکند، و یکی، تاریخ را برای تجلیل نژادش و دفاع از آن، مسخ میکند، و «چنین آگاهبودِ تاریخی» است، که علم و حقیقت شمرده میشود. پس حقیقت و علم، دانشهای مسخ شده اند»

   جمالی

   لایک

 2. بازتاب: « جستن تخمه‌های گذشته » | کورمالی

 3. بازتاب: مسخ سازی‌هایِ علمی‌، مدرن، منطقی‌ و روحانی .. ! (۲) - پنج سده جادوی رئالیسم با کاربرد تکنیک‌های نخستین اپتیک در آثار نقاشان اروپایی | کورمالی

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s